Kolesterol neden yükselir?

Kolesterol yüksekliği dört temel sebep nedeniyle olur. Genetik miras, kötü beslenme, egzersiz azlığı-sigara ve obezite.

Genetik Miras;

Bir önceki yazımızda kolesterolü çok yüksek bir çocuktan bahsetmiştik. Tüm genetik kolesterol hastalıkları aynı seyretmez, kolesterol düzeyine göre bazıları 20’li bazıları 30’lu bazıları 40-50’li yaşlarda kalp hastalığı meydana getirirler. Ailesinde kalp hastalığı olanların büyük bir kısmında aslında ailesinde genetik kolesterol bozukluğu vardır ve ailede erken kalp hastalığı ve ölümlere bu genetik geçişli kolesterol yüksekliği neden olur. Ailesel kolesterol hastalığının sıklığı 500 ile 250 kişide 1 olarak düşünülüyor. Yani Antalya’da 2500-5000 ailesel kolesterol yüksekliği hastası var.

Kötü beslenme;

Beslenme bozuklukları kolesterolü yükseltir ancak bu yükseliş yıllar içinde oluşur. 40 yaşınızda kolesterolünüz yüksek ise bu on yıllar boyunca kötü beslenildiği için oluşmuştur. Kaliteli gıda, meyve ve lif tükettiğinizde kolesterol miktarı düzelmeye başlar ancak yıllarca oluşan bozukluğun düzelmesi yıllar sürecektir.

Kolesterol için beslenme önerilermiz için; kolesterol diyeti.

Egzersiz azlığı-sigara-alkol;

Photo by Aphiwat chuangchoem on Pexels.com

Hareketsizlik – oturma hastalığı yani egzersiz azlığı kolesterol parçacıklarının daha küçük olmasına neden olarak kolesterolün damarda birikmesini kolaylaştırır.

Sigara “İyi kolesterol” miktarını azaltıp kötü kolesterol miktarını arttırarak iki yönü ile kolesterol değerlerini bozar. Aynı zamanda sigara yangıya (enflamasyon) neden olarak kolesterolün damarda birikme hızını arttırır.

Alkol tüketimi karaciğer üzerinden kolesterol metabolizmasını bozarak kolesterolü yükseltmektedir.

Obezite;

Obezite metabolik sendroma neden olur. Metabolik sendromu krizin üçlüsü olarak isimlendiriyorum. Yüksek tansiyon, yüksek kan şekeri, yüksek kolesterol bir arada olduğunda, bu üçü damar yapısına ciddi zarar veriyor. Özellikle şeker ve kolesterol beraber olduğunda damarlar “böcek yemiş gibi” oluyor ve stent/bypass seçeneği bile kalmayabiliyor.

Bir sonraki yazımda kolesterolün nasıl hastalık oluşturduğundan bahsettim. Burdan ulaşabilirsiniz.

Sağlıklı ve huzurlu bir ömür dilerim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s