Kolesterol sonucum ne anlama geliyor?

Kan tahlili yaptırdınız ve doktorunuz kolesterolünüzün yüksek olduğunu söyledi. Beslenme ve hareket etme alışkanlıklarımı değiştirmem yeterli olur mu, kolesterol uzmanına görünmeli miyim sorularına cevap arayalım.

Her insan bir değil, herkes için geçerli bir kolesterol sınırı aslında yok. Tansiyon, şeker gibi eşlik eden hastalığın olup olmaması, kişinin ailesinde kalp hastalığı olması gibi durumlarda hastalığa neden olan kolesterol seviyesi değişir.

Hiçbir hastalığı olmayan insanda LDL – kötü kolesterol- değeri 116’nın altında olmalı. Bunun üzerindeki değerlerde on yıllar içinde damar tıkanıklığı oluşuyor. Ayrıca trigliserit denilen kan yağı değeri 150’nin üzerine çıktığında kan kolesterol parçacıkları daha hafif hale geliyor ve damar duvarına kolesterolün yerleşmesi kolaylaşıyor.

Photo by Pranidchakan Boonrom on Pexels.com

İki değerimize dikkat etmemiz yeterli

LDL kolesterol 116 *

Trigliserit 150

Bu değerleri geçen her durumda beslenme alışkanlığımızı değiştirip, düzenli egzersiz yapmamız gerekir. Eşlik eden bir hastalığınız , ailenizde kalp hastalığı öyküsü varsa orta yaşı geçtiyseniz kardiyoloji muayenesi gerekir. Kötü kolesterol değeri 116- 190 arasında kişinin damar tıkanıklığı riskine göre ilaç tedavisi , beslenme alışkanlığının yanında gerekebilir.

Kötü kolesterolü 190’nın üzerine çıkan her kişinin kolesterol ilacı kullanması elzem. Nasıl tansiyon yüksekliği ve ya şeker yüksekliğinde bir şikayet olmadan ilaç başlanıyorsa kolesterol yüksekliğinde de aynı şekilde ilaç başlanabilir.

90 yaşına geldiğinde tüm işlerini kendi yapabilecek kadar sağlıklı olmak isteyenler için çıtayı yükseltelim. Bilimsel çalışmalar gösteriyor ki LDL – kötü kolesterol – değeri 60’ın altında olduğu müddetçe damar tıkanıklığı gelişmiyor, gelişti ise ilerlemiyor.

Sağlıklı ve huzurlu bir ömür dilerim.

  • 2019 avrupa kardiyoloji cemiyeti kolesterol kılavuzunda score risk faktörü %1’in altında olan bireyler için önerilen değer.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s